Реакція кішок на котячу м’яту та сріблясту лозу

Реакція кішок на котячу м’яту та сріблясту лозу
Реакція кішок на котячу м'яту та сріблясту лозу

Нове дослідження показало, що реакція кішок на котячу м’яту та сріблясту лозу допомагає відлякувати комарів та інших комах.

Реакція кішок на котячу м'яту та сріблясту лозу

Кішки так часто залишаються загадкою навіть для тих, хто знає їх краще за всіх. Чому вони так багато сплять? Чому вони хочуть вашої повної уваги в одну хвилину і ніякої наступної? Як вони можуть знайти дорогу додому після того, як багато років провели далеко від них? Письменник Харукі Муракамі, відомий тим, що поміщав котів у свої романи та есе, якось зізнався, що не знає, чому він це робить; кішка «начебто природно прослизає», сказав він.

Ще одна загадка: чому кішки люблять котячу м’яту? При контакті з рослиною, що належить до сімейства м’ятних, більшість домашніх кішок облизуватимуть його, тертимуться про нього, жуватимуть і кататимуться в ньому. Вони сповнені ейфорії, отримуючи кайф від цієї речовини. Вони також божеволіють по інших рослинах, особливо сріблястої лозі, яка не має близької спорідненості з котячою м’ятою, але викликає таку ж реакцію у котячих, включаючи великих кішок, таких як ягуари та тигри.

Протягом багатьох років така поведінка була ще однією загадкою, пов’язаною з кішками. Але нове дослідження, опубліковане у вівторок у журналі iScience, передбачає, що реакція на котячу м’яту та сріблясту лозу може бути пояснена репелентною дією іридоїдів, хімічних речовин у рослинах, які викликають кайф.

Дослідники під керівництвом Масао Міядзакі, фахівця з поведінки тварин з Університету Івате в Японії, виявили, що кількість цих іридоїдів, що виділяються рослиною, збільшилася більш ніж на 2000 відсотків, коли рослина була пошкоджена кішками. Так що, можливо, кайф кошеня дає еволюційну перевагу: відлякує комах.

Крістін Віталі, експерт з поведінки кішок з коледжу Юніті, яка брала участь у дослідженні, зазначила, що дослідження ґрунтується на сильних попередніх роботах. Торік та ж лабораторія опублікувала дослідження, в якому було виявлено, що кішки щосили намагаються покрити себе іридоїдами, подібними до ДЕТА, катаючись на хімікатах або встаючи, щоб притиснутися до них щоками. “Це вказує на те, що фізичне нанесення з’єднань на тіло кішки може принести користь”, – сказав доктор Віталі.

З цим згоден Карло Сіракуза, фахівець із поведінки тварин з Пенсільванського університету, який також не брав участі у дослідженні. “Докази показують, що вони хочуть просочити своє тіло запахом”, – сказав він. Але, додав він, «майте на увазі, що значна частина кішок не демонструє такої поведінки. То чому вони були обрані таким чином?».

Кішка потерлася об сріблясту лозу у лабораторії. Хоча срібна лоза не має близької спорідненості з котячою м'ятою, вона викликає таку реакцію у котячих. Кредит...Масао Міядзакі
Кішка потерлася об сріблясту лозу у лабораторії. Хоча срібна лоза не має близької спорідненості з котячою м’ятою, вона викликає таку реакцію у котячих. Кредит…Масао Міядзакі

Як еволюційна адаптація, іридоїди, які відлякують комах, ймовірно, більше захищають рослини від травоїдних комах, ніж допомагають кішкам уникнути укусів комах. Рослини часто виділяють подразники при пошкодженні, що допомагає відбити напад і вони виділяють інші хімічні речовини, які повідомляють про небезпеку своїм сусідам. «Рослини — майстри хімічної війни», — сказав Марко Галліо, нейробіолог із Північно-Західного університету, який не брав участі у новому дослідженні.

Минулого року доктор Галліо та його колеги опублікували звіт, в якому пов’язували основний репелент від комах у котячій м’яті, непеталактон, з білком-рецептором, що викликає роздратування у комарів та споріднених їм комах. Рецептор, який також є у людей і кішок, може активуватися сльозогінним газом. Але доктор Галліо виявив, що, хоча непеталактон не впливав на людей і викликав у кішок спазми екстазу, він активував цей конкретний рецептор (званий TRPA1) у багатьох комах – додатковий бонус для кішок, що катаються у своєму улюбленому наркотику.

У своєму останньому дослідженні доктор Міядзакі та його колеги виміряли хімічний склад повітря безпосередньо над листям — як цілим, так і пошкодженим — котячої м’яти та сріблястої лози. Потім вони виміряли рівень іридоїдів у самому листі. Вони виявили, що листя котячої м’яти, понівечені кішками, виділяють принаймні в 20 разів більше непеталактону, ніж ціле листя, а пошкоджене листя сріблястої лози виділяють принаймні у вісім разів більше подібних іридоїдів, ніж ціле листя. Взаємодія кішок із сріблястою лозою також змінила склад відлякує комах коктейлю рослини, зробивши його ще більш дієвим.

Після того, як кішки потерлися мордою та тілом про рослину, вони обов’язково покриються міцним шаром Pest Begone.

Це відкриття, у поєднанні з попередніми дослідженнями доктора Міядзакі та його команди, підтверджує затвердження, що зароджуються, що, принаймні, частина користі від повального захоплення котячої м’ятою полягає в запобіганні комарів і мух. Така поведінка, яка називається «самопомазанням», не була б першою у своєму роді в тваринному світі. Відомо, що мексиканські павукоподібні мавпи вимазуються різним листям, ймовірно, в соціальних чи сексуальних цілях, а їжаки часто втирають токсини у свої шипи.

Тим не менш, залишається багато питань, на які потрібно відповісти, в тому числі чому, мабуть, тільки котячі проявляють ейфоричну реакцію на котячу м’яту і сріблясту лозу, і чому тільки деякі з цих котячих роблять це. Доктор Галліо, який з ентузіазмом ставиться до нового дослідження, запропонував обережний підхід. “Що я знаю?” він сказав. “Мене не було там, щоб побачити, як відбувається еволюція”.

About Author

client-photo-1
KIThotel

Comments

Залишити відповідь